Expozice větrného mlýna na Kanciborku je nominována v kategorii Kulturní aktivita v anketě Kraje Vysočina, Zlatá jeřabina 2021. Zrenovovaný větrný mlýn loni získal druhé místo v kategorii Péče o kulturní dědictví.
Hlasování probíhá na tomto odkazu: extranet.kr-vysocina.cz/zlata-jerabina od 1. do 31. března letošního roku.
Cílem interiérové expozice v třebíčském větrném mlýně je seznámení návštěvníků s jeho hlavními způsoby využití, tedy mletí třísla pro místní koželužny a sociální bydlení.
- První podzemní podlaží – řemeslo koželužství
První část expozice mapuje způsoby zpracování a využití kůží od pravěku do současné doby.
- První nadzemní podlaží – tříslo, tříslo, tříslo
Druhá část prezentace seznámí návštěvníky s výrobou a využitím třísla od loupání a sušení stromové kůry přes samotné mletí, činění kůží až po topivo. Součástí je interaktivní model větrného mlýna s tříselnými stoupami.
- Druhé nadzemní podlaží – Jak se žilo ve mlýně
Ve třetí části stálé výstavy se návštěvníci stanou hosty chudé třebíčské rodiny. Seznámí se s příběhem posledních obyvatel mlýna – paní Ondráčkové, pana Ondráčka a kocoura Kancimourka.
- Třetí nadzemní podlaží – Poručíme větru i vodě
Poslední část výstavní prezentace je věnována větrné energii a způsobům jejího využití s důrazem na zajímavosti v okolí Třebíče – větrné i vodní mlýny a větrná čerpadla.
Pokud se vám expozice větrného mlýna líbí, podpořte ji prosím svým hlasem.
Hlasovat můžete do konce března ZDE.
Podpořit můžete také Třebíčské betlémy včera a dnes (kategorie Kulturní aktivita), Postupnou obnovu židovského domu nebo rekonstrukci říčních lázní Polanka (obojí kategorie Péče o kulturní dědictví).
Zdroj: www.trebic.cz