Výběr dodavatele výstavby nových Dukovan bude vyhlášen ještě letos

V úterý 11. února zavítal na Jadernou elektrárnu Dukovany ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček. Od 14 hodin se pak uskutečnila valná hromada Energetického Třebíčska za účasti ředitele ČEZ, divize jaderná energetika, Bohdana Zronka, výkonného ředitele společnosti Elektrárna Dukovany II Martina Uhlíře a starosty Třebíče Pavla Pacala na zámku v Dukovanech.

  • Provoz současné elektrárny se prodlouží na 60 let

V polovině února 1985 začal pracovat první blok elektrárny. Letos tak oslaví Dukovany 35 let provozu. Ministr Havlíček sdělil, že cílem je prodloužit životnost současné elektrárny na 60 let. Stejná délka je běžná i v zahraničí.  Končit s výrobou elektřiny by tak měly současné bloky mezi roky 2045 až 2047, nový blok by mohl začít fungovat někdy kolem roku 2036.

  • Příští rok budeme znát dodavatele

Dohoda mezi českou vládou a společností ČEZ o stavbě nového jaderného zdroje bude zveřejněná během několika týdnů. Aktuálně se dolaďují poslední detaily.  V těchto dnech se také konají diskuze s potenciálními dodavateli. „Probíráme dodavatelský model a rádi bychom do konce letošního června měli připravenou zadávací dokumentaci,“ sdělil Martin Uhlíř. Výběrové řízení bude vyhlášeno ještě v letošním roce. Stavební práce začnou 2030 a předpokládané spuštění nové elektrárny bude v roce 2036.

  • Vody na chlazení nových bloků bude dostatek

Ministr průmyslu Havlíček i zástupci ČEZ potvrdili, že je zajištěna voda pro chlazení nových bloků. Schopnost zajistit chlazení vyplynula z posuzování dopadů záměru na stavbu nového dukovanského jaderného zdroje na životní prostředí. ČEZ aktuálně pracuje na zajištění úspor chladicí vody čerpané do elektrárny přes přehradu Mohelno z řeky Jihlavy. Jeden ze dvou projektů by měl ušetřit až osm milionů metrů krychlových vody ročně díky snižování usazenin v chladicích věžích.

  • Starosta Pacal: Výstavba je příležitostí pro mladé lidi

Na výstavbu se připravují nejen firmy, ale i města a školy. Nová jaderná elektrárna je obrovský projekt, který vyžaduje zapojení tisíce pracovníků. „Proto se také základní školy zřizované městem Třebíč zapojují do Jaderné akademie, která je zaměřena na vzdělávání a informování učitelů v oblasti jaderné energetiky a aktuální situace,“ informoval starosta Třebíče Pavel Pacal a také člen výkonného výboru Energetického Třebíčska. Na třebíčské radnici pracuje incomingový tým, který se věnuje právě oblasti přípravy města na blížící se výstavbu nových jaderných bloků. „Pro starosty obcí z okolí plánuje město Třebíč na březen seminář zaměřený mimo jiné také na informování o aktuálním stavu přípravy výstavby a možných příležitostí spolupráce,“ nastínil plány starosta Pavel Pacal.  Třebíč je přirozeným centrem energetického regionu a tuto pozici podle starosty bere vážně a zodpovědně.

Eva Fruhwirtová

Zdroj: www.trebic.cz

Napsat komentář